Dítě je dar života. Né každý má to štěstí stát se maminkou či tatínkem a tak je naším posláním pomáhat dobrým lidem stát se rodiči.

Odborné názvy

Hormonální stimulace

Podpora růstu a dozrávání vajíček ve vaječnících za pomoci hormonálních preparátů.

IVF - In-vitro fertilizace

Umělé oplodnění vajíčka mimo organismus ženy.

Ovulace

Ovulace je uvolnění zralého vajíčka z Graafova folikulu na vaječníku, ke kterému dochází většinou v polovině menstruačního cyklu, nejčastěji mezi 9.-12.dnem.

Inseminace

Umělé zavedení spermií do dutiny děložní.

Endometrióza

Endometrióza je výskyt ložisek děložní sliznice na jiném místě než je děložní dutina, například ve stěně děložní, na pobřišnici, močovém měchýři, vaječníku, vejcovodu, ale i v jiných lokalizacích, mimo pohlavní orgány. I tato ložiska umístěná mimo dutinu dělohy prodělávají stejné změny jako v děloze, tedy růst, sekreční přeměnu a odlučování. Projevuje se obvykle bolestmi, které jsou vázány na dobu menstruace. Vyskytuje se pouze v reprodukčním období – od první menstruace. Má za následek různé poruchy, od poruch ovulace až po mechanickou překážku, způsobenou srůsty. Léčba spočívá v hormonální blokádě menstruace nebo v chirurgickém odstranění ložiska, či kombinaci obou metod.

PCOS - syndrom polycystických ovárií

Jde o poruchu funkce žláz s vnitřní sekrecí, která postihuje značnou část ženské populace v reprodukčním věku (až 5%). Jedná o systémové onemocnění, jehož důsledkem jsou poruchy v reprodukčních schopnostech ženy. Pacientky s tímto syndromem mají při hormonální stimulaci ovárií před IVF větší riziko vzniku hyperstimulačního syndromu.

OHSS - hyperstimulační syndrom

Hyperstimulační syndrom je jednou z možných komplikací IVF. Vzniká nadměrnou reakcí vaječníků na stimulační léky. Projevuje se tlakem, napětím a pobolíváním v podbřišku, ev. zvětšováním obvodu břicha, což odpovídá různému stupni zvětšení vaječníků mnohočetnými folikly a hromaděním tekutiny v dutině břišní. (Více informací naleznete v sekci Možné komplikace při léčbě sterility.)

PGD - Preimplantační genetická diagnostika

Metoda, která umožňuje výběr zdravého embrya bez konkrétní genetické zátěže.

MESA - Micro Epididymal Sperm Aspiration

Jedná se o mikrochirurgické odsátí spermií z nadvarlete.

TESE - Testicular Sperm Extraction

Jde o zákrok, kterým lze, pokud jsou vytvořeny, získat spermie z kanálků zárodečného epitelu v případě, kdy nejsou schopny uvolnění, či transportu z varlete do nadvarlete. Tento výkon navazuje na zákrok MESA.

Kryoembryotransfer

Přenesení embryí, která byla zamražena, následně rozmražena a krátkodobě kultivována.

Vitrifikace embryí

Uchování zamražených embryí pomocí velmi rychlého zamražení.

Pomalé zamražení embryí

Při vzniku více embryí, je možné je zamrazit a uchovat je po dobu několika let k dalšímu transferu.

Embryomonitoring

Kontinuální sledování vývoje embrya kamerou v inkubátoru, které umožní výběr nejkvalitnějšího embrya.

Asistovaný hatching

Mikromanipulační technika, při které je narušen glykoproteinový obal vajíčka , čímž dochází k snadnějšímu uvolnění vnitřní buněčné části embrya a zvyšuje se úspěšnost uchycení embrya v děloze.

Prodloužená kultivace

Prodloužení doby kultivace oplodněných vajíček, což umožňuje vybrat pro přenos embrya do dělohy nejvhodnější a nejlépe se vyvíjející embryo.

Vitrifikace vajíček

Uchování odebraných vajíček pomocí rychlého zamražení.

ICSI - Intracytoplazmatická injekce spermií

Laboratorní metoda, která spočívá v tom, že odebrané vajíčko je oplodněno spermií tak, že je spermie injekčně vpravena přímo do něj. K zavedení spermie do vajíčka se používají spermie, které prošly pečlivým mikroskopickým vyšetřením.

PICSI - Intracytoplazmatická injekce předvybraných spermií

Pomocí PICSI lze vybrat k oplození vajíčka spermie optimální zralosti.